W gastronomii używa się wielu urządzeń i sprzętów, których zadaniem jest ułatwienie pracy. Bez tych urządzeń funkcjonowanie restauracji, barów czy stołówek byłoby bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie kuchni gastronomicznej, bo od niego zależy jakość sprzedawanych produktów, wydajność pracy i zyski.
Kotły warzelne w gastronomii
Do najbardziej tradycyjnych sprzętów używanych w gastronomii należą kotły warzelne. Najlepiej sprawdzają się one w tzw. „dużej gastronomii”, a więc wszędzie tam, gdzie trzeba przygotowywać duże ilości potraw każdego dnia. Wykorzystuje się je w obiektach żywienia zbiorowego: stołówkach szkolnych, szpitalach, kantynach pracowniczych czy zakładach karnych. Mogą one służyć zarówno do sporządzania i podgrzewania potraw płynnych, jak też do przygotowania mięs i wędlin.
Budowa i rodzaje kotłów warzelnych
Kocioł warzelny składa się najczęściej z komory warzelnej, izolacji oraz sterowników dozorujących temperaturę. Komora warzelna oraz pokrywa muszą być odpowiednio izolowane, zadaniem zaś sterowników jest kontrola temperatury w kotle warzelnym i umożliwienie jej zmiany w trakcie gotowania.
Kotły warzelne dzieli się na:
– parowe, ogrzewane za pomocą pary technologicznej,
– gazowe – tu czynnikiem grzejnym jest gaz,
– elektryczne, wymagające dostawy energii o dużej mocy.